DD: Na exkurzi v nemocnici v Ostravě, 07. 08. 2023

09.08.2023

Poprosili jsme kaplana Městské nemocnice Ostrava, aby naše děti seznámil s náplní své práce. Mgr. Marek Žukowski se připravil opravdu zodpovědně a poté, co úžasně popsal to své, nám řekl, že domluvil několik návštěv na odděleních.

První bylo setkání se staniční sestrou geriatrie a interny, která se nám věnovala nácvikem resuscitace. Cvičnou figurínu se nám všem podařilo zachránit. Ono to sice vypadá jako legrace, ale všem bylo jasné, že v životě jde opravdu o život a první pomoc má být znalostí každého z nás.

Následovala návštěva ARO, které je maximálně připraveno na záchranu životů díky nedávné velké rekonstrukci. Tentokrát jsme mohli vyzkoušet, jak se správně nasazují a sundávají rukavice, ochutnali umělou výživu a slyšeli o tom, co vše dělají lidé na oddělení pro své pacienty.

Na závěr nám svůj čas věnoval primář celého interního oddělení. S dětmi si povídal o své práci, ale hlavně o jejich životech. O tom, co je baví, co by chtěly jednou dělat. Na rozloučenou jsme dostali i dárky. Pláštěnky, propisky, bloky na psaní.

Čím celá návštěva byla vlastně přínosná? Když je člověk v nemocnici jako pacient, není čas se dozvídat o tom, co všechno musí personál dělat. Dívali jsme se takzvaně za oponu. A co si naše děti cenily nejvíc? Že s nimi všichni mluvili jako se sobě rovnými. S přirozeným respektem. Nikdo jim nedával najevo, že jsou mladí a z ústavu. Prostě pro ty úžasné lidi byli naši rovnocenní partneři k diskuzi.

Máme slíbenu další návštěvu, mimo jiné ukázku canisterapie. Vážně se těšíme. Roman Mašlík a Magda Horáková.