DD: Tábor v Koutech nad Desnou, 17. 07. 2021

17.07.2021

Letní pobyt dětí na Chatě u vleku v Koutech nad Desnou probíhal od 10. 7. do 17. 7. 2021. Děti dorazily v sobotu 10. 7. přímo z Petrušova, kde trávily předcházející týden, ještě plní dojmů a zážitků, a proto bylo pro nás výzvou navázat na práci skvělých vychovatelů, kteří se dětem starali o zábavu, program a v neposlední řadě o stravu.

Chata u vleku leží v krásném prostředí pod Červenohorským sedlem v chatové oblasti mimo turistický ruch, byla krásně zařízena a pro účel letního pobytu ideálně rozdělena na dvě "křídla", kdy jedno obsadila děvčata a druhé chlapci. V každé této části byla kuchyně, jídelna, sociální zařízení a místo pro spaní 11 dětí. Ve spodní části chaty byla ještě jedna "bytová jednotka" s kuchyní, kterou obsadili Roman s Monikou, a kde byla hlavní vývařovna :-). Na zahradě pak byl bazén, pingpongový stůl a herní prvky pro děti.

Celý pobyt odstartovat trošku nešťastně Denis, který se při snaze zachránit zatoulaný míč vrhl do této akce doslova po hlavě. Výsledkem byly odřeniny na hlavě, lokti a kolenu. Sobotní den tak proběhl vcelku poklidně, odpoledne jsme prozkoumali okolí a děti nasbíraly dost borůvek na výbornou buchtu.

Neděle byla ve znamení her a odpočinku. Prošli jsme se do lesa zjistit, zda-li už rostou hříbky. Odpoledne jsme sešli pod lanovku, která vede na přečerpávací vodní nádrž Dlouhé Stráně. Bohužel pěší cesta by byla pro mnohé účastníky velice náročná a finanční možnosti nám nedovolily vyjet lanovkou alespoň do půli cesty, proto tento výlet byl zavrhnut. Děti si alespoň dopřály z kapesného zmrzlinu, nanuky a jiné občerstvení.

V pondělí po snídani a hrách následoval pochopitelně bazén :-), který děti využívaly pokud počasí dovolilo v každé volné chvíli. Po výborném obědě (rajská omáčka s kolínky) jsme opět navštívili areál pod lanovkou, kde je spousta atrakcí pro děti (lanová, prolézací a skákací věž, trampolíny, park koordinačních dovedností, lávky a překážky na trénink rovnováhy).

Večer trošku neočekávaně jsme pro děti připravili stezku odvahy :-). Děsivé masky, světelné efekty, ale i zcela nevinně nehybně ležící postavy na stezce, byly nad síly mnohých (a byli právě ti hrdinové, kteří se údajně ničeho nebojí). Za úspěšné zvládnutí strašidelných nástrah čekala děti odměna v podobě bublifuků, svítících tyčinek, bonbonů a dalších. Někteří z nás usínali spokojeně, jiným se neusíná dobře dodnes :-)

Úterní počasí jakýmkoliv venkovním aktivitám moc nepřálo, proto jsme téměř celý den strávili na chatě, při hraní různých her, ale i tak jsme si užili spoustu legrace a zábavy.

Středa dopoledne? Klasika bazén a odpoledne bylo ve znamení sportu :-). Autem jsme se přesunuli do nedalekého areálu, kde kromě rybníku a restaurace bylo velké dětské hřiště s dřevěnými hrady, průlezkami, vodními prvky, ale hlavně jsme si skvěle zahráli minigolf. Nanuky, zmrzlina, kofola, svačina a k večeru jsme se spokojeně vraceli na chatu v domnění, že děti jsou unavené a půjdou brzy spát. Opak byl pravdou - jakoby je celodenní poskakování, hraní si a i sluníčko nabíjelo další energií, chodily spát a to ještě pod nátlakem :-) pozdě večer.

Ve čtvrtek jsme si celou akci zopakovali pro velký úspěch a při minigolfu se dostalo na ostatní, kterým bylo líto, že předešlý den hrát nestihli.

Páteční den už se nesl ve znamení loučení. Ještě jsme odpoledne zažili dobrodružnou procházku, kdy končící cesta lesem nás víceméně donutila přebrodit řeku, což při množství dětí a navíc i s kočárkem nebyl úplně jednoduchý úkol :-). Ale všichni řeku úspěšně zvládli a byl to další zážitek v tento den. Nakonec jsme úspěšně došli do areálu, kde byl bikepark, trampolíny, dětské hřiště a také minikáry. Vzhledem k finanční situaci jsme nemohli dětem dopřát svezení na těchto pekelných strojích, vybrali jsme proto jednoho zástupce za všechny, a sice toho nejpovolanějšího - malého Erička, který v tandemu celou dráhu sjel beze strachu a ještě se kochal okolím :-). Po návratu zpět na chatu přišlo to nejméně příjemné z celého pobytu, a sice balení věcí, kdy především hledání druhé ponožky do páru a hledání majitele volného trička, ručníku, tepláků, byl oříšek.

Sobotní ráno už bylo loučení se vším všudy. Po snídani sbalené věci putovaly před chatu a po nezbytném úklidu, kontrole, co všechno jsme rozbili :-), předání chaty a klíčů, nastalo čekání na bus pana Pechala. Do domova děti dorazily v pořádku před obědem.

Doufáme, že se dětem pobyt líbil, odnesly si spoustu zážitků, vzpomínek, ale také ponaučení a zkušeností a za rok se budeme opět těšit, na shledanou.

Teta Monča, strejdové Robert, Tomáš a Roman + děti