DD: Vzdělání na cestách aneb Byli jsme v Praze, 23. 06. 2024

23.06.2024

Po necelém týdnu jsme opět měli naše vyslance v Praze. Tentokrát jsme nejeli za fotbalem, ale za vzděláním, kulturou a poznáním. I když jak je patrné z fotek, došlo i na šachy, takže sport byl také zastoupen.

První den jsme pomáhali v Dobrodějně, humanitárním centru poskytujícím pomoc válečným uprchlíkům a lidem v nouzi. O tom, jak to vše funguje, nám vyprávěla skvělá teta Eva Juščáková, která nám následně nabídla i možnost konkrétní pomoci, takže jsme připravovali věci k vydání potřebným.

Druhý den jsme se díky manželům Slavatovým mohli zúčastnit úžasného představení Cirk La Putyka. Neskutečný zážitek, naprosto fantastické výkony artistů a zároveň divadelní představení s hlubokými myšlenkami.

Následovala návštěva Českého červeného kříže, kde jsme vyzvedli letáky na podporu dárcovství krve. Jsme totiž vášniví podporovatelé tohoto projektu. Ostatně my jsme vášniví ve všem, co děláme. :-D

A ještě jsme odpoledne stihli zavítat na Olšanské hřbitovy. Objevili jsme mimo jiné hroby známých osobností, jako např. Josefa Lady, Jana Palacha a dalších. U každého jsme si krátce řekli, co o něm víme ze školy a co jsme nevěděli, to nám řekl náš strejda.

Třetí den, při návratu domů, jsme zastavili ve východních Čechách a prohlédli si zříceninu hradu Potštejn, jenž průběžně prochází renovací. O něm napsal Alois Jirásek knihu Poklad, která popisuje, jak majitel hradu v touze po nalezení pokladu svůj domov rozkopal natolik, že se z něj stala zřícenina.

Přestože jsme tedy několik dnů chyběli ve škole, rozhodně jsme netrpěli nedostatkem vzdělání.

Radka, Klára, Melissa, Tereza, Simon a strejda Roman.